Ürün Sıralama
Gönderi Zamanı
Toplam: 21 Ürün

İnci Küpe

Sirius Pırlanta online satış sitesinde tektaş pırlanta küpe, pırlanta halka küpe, pırlanta tria küpe, safir, yakut, zümrüt taşlı küpe ya da inci küpe modellerini inceleyebilir; indirimli fiyatlar ile online olarak sipariş verebilirsiniz. Tüm pırlanta küpe modellerimiz 8, 14 ve 18 ayar altın kullanılarak üretilmektedir. Erkek küpesi modellerimize de sol menüden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üretici firma olmamız sayesinde beğendiğiniz modeli farklı altın rengi ya da taş büyüklüğünde talep edebilirsiniz.

İnci Küpe

İnci küpe modelleri, gerek doğal yollardan oluşmuş incilerden gerekse kültür incilerinden tasarlanan, kadınların yüzlerce yıldır büyük önem verdiği takıların arasında yer almaktadır. Keşfedildiği ilk andan itibaren kadınlarda aşk, evlilik, soyluluk kelimelerini çağrıştıran inci, her dönem en gözde takılar arasında gelmiştir. İnci küpe modelleri de albenisi ve zarafetiyle kadınların vazgeçemediği takıların arasındaki yerini her zaman muhafaza etmiştir. İnci, denizlerde istiridyelerde oluşmaktadır. Ancak deniz ve okyanus incisinin değerinin de aynı olmadığı bilinmelidir. En değerli inci, okyanus incisidir. Sonrasında deniz incisi ve kültür incisi gelmektedir. Yabancı bir maddeni, istiridyenin yumuşak dokusuna takılmakta, istiridye de kendisini korumak için bu maddeyi nacre adı verilen koruyucu kristalimsi bir maddeyle kaplamaktadır. Yumuşak dokuya takılan madde, 2 yıllık süre içinde tabakalar halinde tam anlamıyla nacre ile kaplanmaktadır. İşte incinin oluşumu böyledir. Doğal incilerde bu durum kendiliğinden gelişmektedir. Kültür incilerinde ise yetiştiriciler bu yabancı maddeyi istiridyenin içine kendileri yerleştirmektedir. Geri kalan oluşum şeklinde ise değişiklik yoktur. Tüm doğal kültür incileri de değerli taşlar olarak kabul edilmektedir.

Piyasada imitasyon inciler de vardır. Bunlar cam ya da plastik malzemelerdir ve yüzeyleri farklı maddelerle kaplıdır. Bunlar değersizdir. İnci küpe alırken bu ayrıntılara dikkat edilmelidir. İnci türleri farklıdır. Bunların arasında tatlı su incisi de vardır. Bu inciler, Çin, Japonya ve az da olsa Kuzey Amerika ile e Avrupa’daki tatlı su gölcükleriyle nehirlerde bulunan midyelerde yetişmektedir. Bunların beyaz, gümüş grisi, pembe, turuncu, sarı ve mor renkleri bulunmaktadır. Akoya; ilk ticari kültür incisidir ve tuzlu suda yetişmektedir. Japonya ile Çin’de bu inci üretilmektedir. Genellikle beyaz ve krem renklerindedir ancak çok az pembemsi ve yeşilimsi renklerle de görülmektedir. İnci küpe modelleri Güney Denizi incisinden de tasarlanmaktadır. Beyaz ve Altın Güney Denizi incileri dünyanın en büyük istiridye türü olarak bilinen Pinctada Maxima’dan elde edilmektedir. Bu istiridyelerin çapı 30 santimetreyi bulmaktadır. Bu istiridyelerden gümüş dudaklı olanlardan beyaz veya gümüş grisi inci yetişmektedir. Altın dudaklı istiridyelerde ise sarıdan altın tonuna geçen renklerde olan inciler bulunmaktadır. Tahiti incisi, siyah dudaklı istiridyelerde yetişmektedir. Bu istiridyeler Akoya istiridyelerinden iki kat daha fazla büyüktür. Bu istiridyeler, Güney Denizi’nde Tahiti’ de yetişmektedir. İncileri de çok fazla sayıdaki renklere sahiptir.

İnci küpe alırken dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Bunların arasında incinin parlaklığı gelmektedir. incilerinin değerini veren en önemli unsur parlak olmasıdır. Bu parlaklıklar çok yüksek, yüksek, orta ve az olmak üzere dört kategoriden meydana gelmektedir. İncilerde yüzey kalitesi de önemlidir. İncinin yüzey durumu, yüzeyde yer alan lekelerin boyu, adeti, lokasyonu, görüş netliği ve tiplerine göre değerlendirilmektedir. İnciler, lekesiz, az lekeli, lekeli ve çok lekeli olarak sınıflandırılmaktadır. Nacre kalitesi de bir başka detaydır. Kalite, nacrenin kalınlığıyla orantılı bir şekilde değişmektedir. Yeterince kalın olmadığında tebeşirimsi bir görünüme sahip olmakta ve içindeki çekirdek görünmektedir. İnciler şekil olarak üç ana sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar; küresel, simetrik ve baroktur. İnci küpe modelleri bunlardan biri ile tasarlanabilmektedir. İncide yedi standart şekil vardır. Bunlar da yuvarlak, yakın yuvarlak, oval, basık, drop, halkalı, barok ve yarı barok olarak sıralanmaktadır. İnci küpe alırken renge de dikkat edilmelidir. İncini rengi canlıdır ve görüntüsü de parlaktır. İncilerin boyu büyüdükçe değeri de artmaktadır. İnci boyu 1 mm ile 20 mm arasındadır. Yuvarlak incilerin yarıçapı ölçülmekte, diğer şekildeki incilerin ise eni ve boyu ayrı ayrı ölçülmektedir. İnci alırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus da doğal mı yoksa kültür incisi mi olduğuna dikkat edilmesidir. Ayrıca imitasyon inciler konusunda da dikkatli olunmalıdır.

 

Kredi Kartına 3 Taksit ve Havale/EFT Ödeme Seçenekleri

Piyer Loti Cad. No:5 Kat:2 Çemberlitaş Fatih/İstanbul
Copyright © 2008-2023 - Sirius Pırlanta tescilli markadır.